5 פי 2 - האפקט השיתופי

מה שמייחד את ההצלחה של יוזמת 5 פי 2 ושאף תרם להתפתחות היוזמה, הוא שיתוף הפעולה שנוצר עם חברות היי-טק רבות נוספות בישראל. החל מהשנה השנייה הצטרפו לאינטל עשר חברות, ובשנת 2015 ישנה כבר קבוצה של 40 חברות הפועלות לקידום מטרה משותפת של הכפלת מספר הלומדים לקראת בגרות עם חמש יחידות לימוד במתמטיקה. בנוסף לחברות העסקיות, תומכים ביוזמה גם מוסדות אקדמיה, עמותות, קרנות שונות וגם משרד החינוך. בשנת הלימודים 2015-2016 החל לפעול מיזם נוסף של משרד החינוך: "לתת 5", בשיתוף עם יוזמת 5 פי 2. המיזם לתת 5 מבוסס על הפעילות של 5 פי 2 בשטח ועל תשתית השותפויות שפועלות בה.
מאז תחילת הפעילות במסגרת יוזמת 5 פי 2 ב-2012 נבלמה מגמת הירידה במספר הלומדים ברמת 5 יחידות לימוד במתמטיקה, וב-2015 כבר חל גידול של כ- 21% לעומת מספרם ב-2012.

קידום השכלה טכנולוגית בקרב נערות

אינטל קידמה השנה 6,500 תלמידות במגוון תוכניות חברתיות בישראל בקהילות בהן היא פועלת. זאת באמצעות תוכניות המשלבות נשים מהנדסות, שמתנדבות עם הנערות והמהוות עבורן דוגמה. ב-2013, אינטל הצטרפה לתוכנית "סודקות את תקרת הזכוכית" של עמותת "כל ישראל חברים" הפעילה בפריפריה החברתית של ישראל וכוללת כ-700 נערות. כחלק מתהליך ניסיוני שערכנו, אינטל ישראל אימצה 40 נערות הלומדות בכיתות ז' ו-ח' בקרית גת על מנת לנתב אותן למקצועות מדעיים בבית הספר ולעזור להן להצליח. בחיפה, אינטל היא חברת ההיי-טק הראשונה שאימצה את התוכנית "מובילות לטכניון" - לעידוד נערות ללימודי מתמטיקה ומדעים מוגברים, ולרכישת השכלה גבוהה בתחום. מ-20 תלמידות צמחה התוכנית לכ-450 תלמידות במרבית בתי הספר בעיר חיפה. בשתי התוכניות הנערות מקבלות תמיכה למשך חמש שנים, לרבות ביקורים בתעשיית ההיי-טק והתעשייה בכלל, שיחות על העצמה אישית, שיעורים פרטיים, קורסי העשרה ופגישות עם נשים שהצליחו והמהוות מודל לחיקוי. 

 

סקראץ' - פיתוח חשיבה לילדים  

עובדי אינטל ממשיכים ללמד בהתנדבות בבתי ספר יסודיים את השפה "סקראץ'" - שפת תכנות גרפית קלה המשמשת בעיקר לבניית אנימציות ויישומים דינמיים. סקראץ' מאפשרת לילדים בכל העולם להתנסות בתכנות ולחוות את עולם הטכנולוגיה מקרוב כבר בגיל צעיר. לדוגמה, בתחילת שנת 2016 עובדי מפעל אינטל בקרית גת העבירו קורס סקראץ' לתלמידי כיתה ו' בבית הספר דוד אלעזר בעיר. הקורס כלל שבעה מפגשים שבהם הילדים תכנתו משחק מחשב בעצמם. סקראץ' היא כלי נוסף בפעילויות אינטל ישראל המקדמות את פיתוח הדור הבא של המהנדסים בישראל.

השתתפות צעירים ישראלים בתחרות בין-לאומית 

תחרות ISEF  (International Science and Engineering Fair) של אינטל היא פורום שבו מתחרים יותר מ-1,700 תלמידי תיכון מ-70 מדינות ברחבי העולם. מטרת התחרות היא לעודד חשיבה יצירתית ומקורית בקרב מדענים צעירים. במסגרת התחרות התלמידים מגישים מיזם מחקרי שהם פיתחו בתחום המדעים, הטכנולוגיה או מדעי הרוח, ומשתתפים ביריד מדע מקומי שנערך בחסות התחרות הבין-לאומית. הזוכים המקומיים מייצגים את מדינתם בתחרות העולמית שמתקיימת בארצות הברית מדי שנה. בארץ, אינטל ישראל נותנת חסות לתחרות מאז היווסדה בשנת 1998, בשיתוף עם מוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים ומשרד החינוך, במסגרת פועלה של אינטל לקידום החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל.

בשנת 2015 נבחרו שישה תלמידים שזכו בתחרות המקומית להשתתף באירוע התחרות הבין-לאומי שהתקיים במאי 2015 בפיטסבורג, פנסילבניה. לפני נסיעתם, הם נפגשו עם נשיא המדינה ראובן ריבלין במשכנו. באותו אירוע, שלוש תלמידות מהנבחרת הישראלית זכו במלגות לימוד ובכך הן ממשיכות את המסורת הישראלית של הצלחה בתחרות זו. 

כנס אינטל EDUCATORS ACADEMY

במקביל לאירועי תחרות ה-Intel ISEF, מתקיים מדי שנה כנס בין-לאומי נוסף של אינטל העולמית בנושא חינוך מדעי-טכנולוגי: Educators Academy. בכנס זה משתתפים נציגים מתחום החינוך ממדינות שונות כדי לשתף ידע, ליצור שיתופי פעולה ולבנות תוכניות לקידום החינוך המדעי-טכנולוגי במדינה שלהם. לכנס שהתקיים ב-2015 הזמינה אינטל ישראל שלושה שותפים אסטרטגיים, מומחים בתחום החינוך בישראל. קבוצת המומחים חזרה מהכנס עם תוכנית פעולה לבניית פיילוט למיזם חדש המיועד לתלמידי חטיבת הביניים, שיניע אותם ללמוד מתמטיקה או מדע בתיכון. נכון לשנת 2016, שלושה בתי ספר משתתפים בתוכנית זו. 

מזמינים תלמידים לבקר

כחלק ממחויבותנו לחינוך המדעי-טכנולוגי ומדעים ולחיזוק הקשר שלנו עם הקהילה, אנו מזמינים קבוצות תלמידים ומוריהם לבקר בקמפוסים של אינטל ברחבי הארץ. הביקורים במתחמים שלנו מתבצעים בקבוצות קטנות של 35 מבקרים לכל היותר, ומאפשרים היכרות עם עולם המחשוב והטכנולוגיה, עם סביבת העבודה המתקדמת ועם התרבות הארגונית של אינטל. את הסיורים מדריכים עובדי אינטל אשר עברו הכשרה ייעודית.

בשנת 2015 אירחנו כ-9,000 מבקרים במרכזי המבקרים שלנו בחיפה, בקרית גת ובירושלים.