במרבית הערים מהווה מרכז העיר עוגן מרכזי לתחומי הכלכלה והתרבות העירוניים. המרכז הוא המקום שבו נוצר המפגש האינטנסיבי ביותר בין תושבים, הוא מנקז אליו אירועים קהילתיים, מטפח קשרים חברתיים ועסקיים, משמש זירה להחלפת סחורות, שירותים וידע ומהווה מנוף לפיתוח כלכלה עירונית בריאה ויזמות.

הדר הכרמל נבנתה במהלך שנות העשרים של המאה הקודמת והינה השכונה היהודית הראשונה בחיפה. במשך שנים רבות הייתה שכונת הדר המרכז הפועם של חיפה: אזור של מגורי יוקרה, מסחר תוסס, חינוך ומוסדות ציבור. מעבר של רבים מתושבי השכונה המבוססים לאזור רכס הכרמל, בנייתם של קניונים ואזורים מסחריים חדשים בחיפה ובקריות, העתקת משרדי הממשלה לקריית הממשלה בעיר התחתית והזנחת השכונה לאורך שנים רבות הביאו לירידה בכוח המשיכה שלה ופגעו קשות ברקמה המסחרית שלה.

למרות תהליכי התחדשות פיזיים מקיפים שנעשו במדרחוב נורדאו, רחוב הרצל ורחוב החלוץ, מתפקדים כיום הרחובות המסחריים של השכונה ברמות פעילות נמוכות עד בינוניות ולאחר רדת החשכה מתרוקנים מכל פעילות.

רחוב הרצל הוא הרחוב הפעיל ביותר כיום בהדר. לפי איכון טלפונים סלולריים שנערך לפני כשנה עוברים ברחוב מדי יום כ- 130 אלף איש בהליכה או בנסיעה ומתוכם כ- 70 אלף שוהים בו  למעלה מחצי שעה. עם זאת, במקטע המרכזי של רח' ביאליק עד רח' סוקולוב, כ- 21% מהחנויות סגורות ולא פעילות, נפח המסחר  

(הרעיונות הוצעו ע"י סטודנטים ממכללת תלתן, כחלק משיתוף הפעולה של מכללת תלתן ביוזמת מחדשים. ביחד@ הדר)

 

מיפוי האתגרים ברחוב הרצל

  • הגברת האטרקטיביות למוקד הקניות - קהלים רבים בעיר חיפה לא חושבים על הרחוב כמוקד קניות ובילוי מרכזי. הרחוב נתפש כמיושן ומאופין בסחורה זולה במיצוב נמוך. קשה להביא קהל מחוץ לתושבי השכונה ואנשים שעובדים באזור לשוטט בו.
  • יצירת מוקדי עניין - לאורך הרחוב אין עוגנים משמעותיים מושכי קהל ואין מוקדי עניין.
  • חזות וניראות החנויות לא מספיק אטרקטיבית – חלק משמעותי מהחנויות סגורות עם תריסי גלילה אטומים ובחלקן פשוט לא מדליקים אור בשעות החשכה.
  • הגברת הניראות והפעילות בשעות אחה"צ והערב – ברחוב אין מספיק תאורת רחוב וסגירת החנויות באמצעות תריסי גלילה או אי הדלקת התאורה הפנימית מחשיכה עוד יותר את המרחב הציבורי.
  • יצירת מרחבי הפגה ומנוחה מזמינים - החלק המרכזי של הרחוב מאופיין במדרכה פחות רחבה שאינה מאפשרת מיקום ריהוט רחוב או יצירת מרחבי שהייה. גם מיעוט בתי הקפה ומקומות האוכל והעדר המסעדות יוצר סיטואציה שהשוטטות לאורך הרחוב מתקצרת והופכת מבילוי לפעולה פונקציונלית בלבד.
  • הגברת ההליכתיות והקישוריות של תושבי השכונה אל ומהרחוב.
  • הגברת ההיכרות של הציבור עם אופציות החניה במרחב  - התפישה לפיה אין חניה קרובה במרחב מקטינה את האטרקטיביות של הרחוב עוד יותר.
  • שימוש יצירתי במוקדים מרכזיים ברחוב – בניינים גדולים בעלי נפח בנייה משמעותי כמו בית הקרנות (בחלק העליון) וקולנוע אורה עומדים ריקים ומחזקים את תחושת חוסר הפעילות.